Wernisaż - Augustów, 7 stycznia 2023 r., godz. 17.00
Mała Galeria APK, ul. Rynek Zygmunta Augusta 9
Wiesław Osewski - Z wiatrem historii...
NADCHODZĄCE ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA...
Odszedł od nas
Z głębokim żalem żegnamy nieodżałowanej pamięci Zdzisława Jaroszka. Pogrążonym w smutku Rodzinie i przyjaciołom składamy serdeczne wyrazy współczucia i słowa wsparcia w trudnych chwilach.
Zarząd Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych „Nad Czarną Hańczą”
Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych promowało w piątkowe popołudnie 23 września br. TEKĘ 13. Grafik Katarzyny Skoczylas - Suwałki - historyczny portret miasta
Tekę „Suwałki – Historyczny portret miasta” tworzy trzynaście grafik autorstwa Katarzyny Skoczylas, przedstawiających najbardziej charakterystyczne i istotne dla dziejów miasta obiekty wraz z podobiznami osób powiązanych z tymi budynkami. Na drugiej stronie znajdują się opisy miejsc i krótkie biogramy przygotowane przez Iwonę Danilewicz.
W Hotelu Loft 1898 w Suwałkach odbyła się promocja książki „Kiedyści to mieli gadane – Gwary Suwalskie”.
Autor książki Jan Bacewicz - jeden z największych znawców suwalskich zwyczajów, tradycji, folkloru i jeden z niewielu, który potrafi mówić gwarą suwalską.
Publikację zredagował Stanisław Kurak, a ilustracje przygotowali: Wiesław Szumiński i Bogdan Czarniawski. W książce interesujący jest słownik gwary suwalskiej, liczący ponad 70 stron.
To pierwszy tak obszerny słownik suwalskiej gwary. W publikacji znalazły się też baśnie suwalskie (m.in. „O Jegli”, „Kameduła i Wigryna”, „:Jak to z Kaletnikiem było”) oraz suwalskie przyśpiewki weselne.
Publikację dofinansowano z budżetu miejskiego Suwałk.
Promocji towarzyszył występ zespołu Pogranicze z Szypliszk.
Życzenia Wielkanocne
Nie mamy wątpliwości, że mowę naszych praojców trzeba ocalić. Niknie ona z każdym dniem, bo nieubłaganie odchodzą ludzie, którzy posługiwali się gwarowym językiem, a ci, co pozostali, nie mają takiego przebicia, by wydobyć swoją gadkę na plan pierwszy. Dla kultury Suwalszczyzny znaczą wiele, ale są już nieliczni. Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Nad Czarną Hańczą” jest po stronie wartości, które wprawdzie przemijają, ale są, i zawsze będą, autentyczne i ważne.
Życzenia Wielkanocne