Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych "Czarna Hańcza"

Łomża. Wernisaż malarstwa Profesora Andrzeja Strumiłły

2018-01-27

Wystawa malarstwa Andrzeja Strumiłły przygotowana przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” im. Stanisława Zagórskiego  i promocja albumu „Dom” wydanego przez SISK Nad Czarną Hańczą”  w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży  20 styczeń- 9 luty 2018

Łomża. Wernisaż malarstwa Profesora Andrzeja Strumiłły
Henryk Kudela – prezes SISK dzielił się  refleksjami ze współpracy z Andrzejem Strumiłło 
przypominając wydaną w 2011 roku SUMMA pomnikową księgę Jego niezwykłego życia. Napisał w niej – „Summa” nie jest zamknięciem księgi mojego żywota. Chcę wierzyć, że los daruje mi następne stronnice. Darował. Zainicjowaliśmy rok 2017 „Rokiem twórczości Andrzeja Strumiłły” w województwie podlaskim w 90. rocznicę Jego urodzin.
Po „Summie” wydaliśmy  kolejne tomy poezji i rysunków STO, a przede wszystkim DOM. Jest na Suwalszczyźnie miejsce niezwykłe - Maćkowa Ruda i dom Andrzeja Strumiłły. W magicznym polodowcowym krajobrazie Czarnej Hańczy, przed trzydziestu laty rozpoczął jego rozbudowę. Tu mieszka, tworzy, hoduje konie arabskie, sadzi drzewa, rozmawia z głazami przyniesionym przez skandynawski lodowiec. Tu w Maćkowej Rudzie byli z życzliwymi wizytami wielcy tego świata, min. Andrzej Wajda, Tomasz Venclowa, Ryszard Kapuściński, Czesław Miłosz, Ryszard Kaczorowski, Bronisław Komorowski, Tadeusz Różewicz, Krzysztof Penderecki  i wielu, wielu innych.
Tu obywały się plenery malarskie i rzeźbiarskie z udziałem artystów za całego niemal świata, tu koncertowała Filharmonia Aukso, teatry wystawiały sztuki w plenerze, a urządzona przez profesora galeria wielokrotnie zapraszała na prezentacje niebagatelnej sztuki. Zresztą tak jest i teraz, coraz więcej gości i turystów odkrywa województwo podlaskie właśnie poprzez takie magiczne i kulturowo bardzo ważne miejsca jakim jest dworek.
Zebrani z zainteresowaniem oglądali i kupowali księgę 
 
 
Fot. Grzegorz Gwizdoń
 
Wszystkie książki wydane przez Stowarzyszenie można nabyć on-line na stronie www.sisk.suwalki.pl

Łomża. Wernisaż malarstwa Profesora Andrzeja Strumiłły