Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych "Czarna Hańcza"

Dzieje Suwalskiej Przedsiębiorczości

2023-10-04

Ubiegły – 2022- rok był trudny. Szalała jeszcze epidemia koronowirusa, a firmy z myślą o których przygotowywaliśmy istotną- z punktu widzenia lokalnej historii i prawdy o istnieniu przedsiębiorczości na wschodnich rubieżach- borykały się z wieloma problemami kadrowymi, finansowymi i logistycznymi.’. W mieście panowała jeszcze atmosfera świętowania 300 letniego istnienia, a książka o przedsiębiorczości – według planów i założeń pomysłodawców i wydawcy – miała być swoistym uzupełnieniem obchodów.

Dzieje Suwalskiej Przedsiębiorczości

„Z dziejów suwalskiej przedsiębiorczości” jest to praca zbiorowa powstała pod redakcją Stanisława Kuraka, a jej autorami są: Jan Bacewicz, Maciej Ambrosiewicz, Henryk Grabowski, Stanisław Kurak, Andrzej Matusiewicz i Bogdan Sadowski. Autorzy spróbowali odtworzyć 300-letnią historię suwalskiej przedsiębiorczości wybierając czasy i zdarzenia najważniejsze, które sprzyjały powstawaniu inicjatyw i działań gospodarczych.


 

Książka powstała na zlecenie Izby Przemysłowo-Gospodarczej w Suwałkach i ze szczególnym pietyzmem traktuje temat samorządów gospodarczych i ich efektów działania.

Działalność gospodarcza w Suwałkach zawsze związana była z rangą administracyjną miasta. Książka zawiera prezentacjęokoło stu firm funkcjonujących obecnie w Suwałkach oraz felietony reportażowe o ludziach, których inicjatywność i wizjonerstwo przyczyniały się do postępu zjawisk industrialnych.

Są prezentowane sylwetki: Wawrzyńca Gałaja - prezydentaSuwałk w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, Teofila Noniewicza – lekarza, przewodniczącego pierwszej Rady Miasta Suwałk, Eugeniusza Złotorzyńskiego – pierwszego wojewody suwalskiego po reformie administracyjnej w 1975 roku, Eugeniusza Szocha – działacza sportowego i gospodarczego w Suwałkach powiatowych i wojewódzkich Józefa Gajewskiego – dwukrotnego prezydenta Suwałk, Tadeusza Chołko – prężnego wójta gminy Suwałki, Jerzego Wawruka – wieloletniego prezesa w Wytwórni Podkładów Strunobetonowych „Kolbet” i twórcę suwalskiej Naczelnej Organizacji Technicznej, Henryka Owsiejewa – suwalskiego przedsiębiorcy, właściela firmy „Malow” i obecnego prezydenta Suwałk – Czesława Renkiewicza.

Wydawnictwo pokazuje najważniejsze (wybrane przez IPG) firmy, zakłady pracy i przedsiębiorstwa, infrastrukturę komunikacyjną i sportową, nowe osiedla mieszkaniowe, hotele, dzielnice przemysłowe Suwałk.

Autorami zdjęć do wydawnictwa są: Jerzy Broc, Henryk Dąbrowski, Krzysztof Mierzejewski, Bogdan Pieklik,Ewa Przytuła, Bogusław Radziszewski, Hubert Stojanowski ,Łukasz Tyczkowski, Bogusław Wasilewski i Marcin Wisiecki.

Opracowanie graficzne i skład wykonała Ewa Przytuła,druk i oprawę - Drukarnia Biały Kruk Milewscy sp. j. Białystok.


 

Promocja książki odbyła się 14 listopada 2022 roku w Parku Naukowo-Technologicznym „Polska-Wschód”w Suwałkach